Sledujte nás na instagramu

Jak vybrat kolo podle typu

V první řadě je třeba si určit, jak a kde budete kolo používat a k čemu vám má kolo sloužit.

Horská kola

Horská kola jsou určena převážně do náročného terénu. Dělíme je na tři základní typy. Prvním typem jsou horská kola s pevným rámem a pevnou vidlicí, druhým typem jsou horská kola s odpruženou přední vidlicí a pevným rámem a třetím typem jsou horská kola s odpruženou přední vidlicí a odpruženým rámem. Všechny tři jmenované typy horských kol si vybírá cyklista, který bude jezdit v terénu mimo cesty. Na těchto horských kolech se dá jezdit samozřejmě i po silnicích a cestách, ale svou konstrukcí a typem pneumatik jsou určena převážně do náročnějšího terénu. Záleží potom na cenové kategorii kola, pro jak náročný terén jsou určena.

Krosová kola

Krosová kola určená jak do terénu, tak i na silnice a cesty. Krosová kola mohou mít přední odpruženou vidlici, ale s daleko menším zdvihem než kola horská. Krosová kolo vybírá cyklista, který bude kola zhruba z 80% používat na polních, lesních cestách, na zpevněných komunikacích. Krátkodobě lze krosové kolo využívat v nenáročném terénu i mimo cesty. Konstrukce rámu je přizpůsobena pohodlnějšímu-napřímenějšímu posedu jezdce oproti kolu horskému. Tento typ kola je v poslední době velmi populární a je přímo předurčen pro cykloturistiku.

Trekkingová kola

Trekkingová kola jsou určena hlavně na silnice a zpevněné cesty. Je vyloženě nevhodné tento typ kol využívat v jakémkoliv terénu. Trekkingové kolo je vhodné díky svému vybavení jako dopravní prostředek. Trekkingové kolo lze získat doplněním krosového kola doplňky a příslušenstvím (blatníky, svítilny, nosič atd.).

Silniční kola

Silniční kola jsou určena pro sportovní a závodní jízdu na silnicích a na uzavřených okruzích. V žádném případě se nedoporučuje tento typ kola využívat v jakémkoliv terénu.

BMX a freestyle kola

BMX a freestyle kola jsou určená pro využití buď na uzavřených okruzích a nebo na zpevněných uzavřených prostorách určených pro tento druh kola. Jedná se o kola se zvlášť odolným rámem a jsou určena ke skákání a zdolávání velmi náročných překážek. V žádném případě není vhodné se na BMX a freestyle kolech přemísťovat na delší vzdálenosti.

Sjezdová kola

Sjezdová kola jsou na první pohled zaměnitelná s horským kolem s odpruženou přední vidlicí a odpruženou zadní stavbou. Avšak svou konstrukcí dosahují vidlice tohoto kola daleko vyšších zdvihů a tudíž jsou sjezdová kola určena převážně pro jízdu z kopce dolů ve velmi náročném terénu. V žádném případě není vhodné se sjezdových kolech přemísťovat na delší vzdálenosti.